Enhance Collaboration & Command with Advanced LED Video Walls – For Confrence Rooms / Control Rooms / Command centre.
Seamless LED Displays for Smarter Collaboration & Monitoring. Enhance conference rooms and control centers with high-performance Indoor LED Video Walls, offering crystal-clear visuals, real-time data visualization, and smooth collaboration for better decision-making and efficient monitoring.

High-resolution displays for precise data visualization.

Continuous, distraction-free viewing experience.

Ensures visibility from any seat in the room.

Smooth visuals for presentations and monitoring.

Designed to fit any meeting or control room setup.

Update promotions, product highlights, and offers effortlessly.
| Model | True View Series |
|---|---|
| Pixel Pitch | P1 / P1.25 / P1.5 / P1.8 (Customizable) |
| Brightness | 800-1500 nits (Adjustable) |
| Refresh Rate | 3840Hz+ (Flicker-free performance) |
| Contrast Ratio | 5000:1 for deep blacks and vivid colors |
| Viewing Angle | 160° (Horizontal) / 140° (Vertical) |
| Color Depth | 16-bit processing for accurate color reproduction |
| Power Input | AC 110V – 240V, 50/60Hz |
| Max Power Consumption | 600W/m² |
| Average Power Consumption | 200W/m² |
| Lifespan | 100,000+ hours |
| Mounting Options | Wall-mounted, Hanging, or Floor-standing |
| Front & Rear Maintenance | Easy module replacement |
| Seamless Panel Integration | Bezel-free display for smooth visuals |
| Signal Input | HDMI, DVI, VGA, DP, SDI, USB, Wireless options available |